کد خبر : 5206
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 - 17:15

دیدار استاندار خراسان رضوی با نماینده معین اقتصادی و مدیر طرح پیشرفت، عمران و آبادانی شهرستان خواف

دیدار استاندار خراسان رضوی با  نماینده معین اقتصادی و مدیر طرح پیشرفت، عمران و آبادانی شهرستان خواف

استاندار خراسان رضوی گفت: برای پیشبرد و تحقق توسعه در هر منطقه‌ای باید اعتماد مردم را جلب و تقویت کرد. علیرضا رزم‌حسینی روز یکشنبه در دیدار با نماینده معین اقتصادی و مدیر طرح پیشرفت، عمران و آبادانی شهرستان خواف افزود: ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته برای توسعه این منطقه، باید تمام وقت و فکر خود را

استاندار خراسان رضوی گفت: برای پیشبرد و تحقق توسعه در هر منطقه‌ای باید اعتماد مردم را جلب و تقویت کرد.

علیرضا رزم‌حسینی روز یکشنبه در دیدار با نماینده معین اقتصادی و مدیر طرح پیشرفت، عمران و آبادانی شهرستان خواف افزود: ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته برای توسعه این منطقه، باید تمام وقت و فکر خود را به توسعه اختصاص دهید و به صورت هفتگی از مناطقی که معین آنها شده‌اید بازدید کنید.

وی طرحهای شهرستان خواف خراسان رضوی را با طرحهای اجرا شده در شهرستان قلعه‌گنج استان کرمان مقایسه و بیان کرد: ظرفیت‌ها در ایجاد شغل خلاصه نمی‌شود بلکه تاسیس کمپهای گردشگری، افزایش درآمد سرانه و افزایش ضریب امنیت مردم هم از اهمیت بالایی برخوردار است. 

استاندار خراسان رضوی افزود: فرمانداران در واقع کارگزاران معینهای اقتصادی در مسیر اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در این استان هستند.

وی همچنین طرحهای در دست انجام را در چارچوب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی “بزرگ” توصیف و بیان کرد: پرهیز از هرگونه اقدامات سیاسی در این چارچوب مورد تاکید است.

رزم‌حسینی گفت: حسرت و نفرین مردم اثر سوء دارد بنابراین باید تلاش کرد با حضور و ارتباط مستمر آنها، اعتماد عمومی را بیش از پیش و بطور روزافزون تقویت نمود.

همچنین در جریان این نشست، قربانی نماینده معین و مدیر طرح پیشرفت عمران و آبادانی شهرستان خواف گزارشهایی را از روند اقدامات صورت گرفته در جهت توسعه این منطقه واقع در جنوب شرق استان خراسان رضوی به استاندار ارائه کردند.

مرکز شهرستان مرزی و ۱۲۲ هزار نفری خواف در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد. خواف مرکب از چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن و سلامی ۹۶ روستا دارد. ۶۵ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

خواف از سمت شرق ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد.

علیرضا رزم حسینی پیش از حضور در سمت استاندار خراسان رضوی، در زمان تصدی استانداری کرمان طرحی موفق از توسعه را در قلعه گنج اجرا کرد که مورد توجه و تشویق رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفت. وی با الگوگیری از تجربه موفق قلعه گنج ‘طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی’ را به عنوان برنامه عملیاتی خود در چارچوب تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی اعلام و در همین راستا از دی ماه ۱۳۹۷ با تقسیم استان به ۱۲ منطقه (بر مبنای شمار حوزه های انتخاباتی) اجرای آن را پیگیری کرده است. استاندار خراسان رضوی تاکنون برای پیشبرد روند اجرای طرح مثلت توسعه اقتصادی فرهنگی شامل سه ضلع ‘کارگزاران حکومتی، سرمایه گذران و کارآفرینان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی’ که ائمه جمعه نیز به عنوان ناظران عالی در درون آن جای دارند، به همه شهرستانهای این استان سفر کرده است.
در این طرح نهادها و موسسات بخش خصوصی، غیردولتی یا نیمه‌دولتی به عنوان “معین اقتصادی” مناطق ۱۲ گانه خراسان رضوی انتخاب و وظایف و تعهداتشان در قالب یک تفاهمنامه برای هر معین اقتصادی مشخص می‌شود.
بر این اساس استاندار خراسان رضوی تاکنون در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با هدف رفع مشکلات اقتصادی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر توسعه‌یافته تفاهمنامه‌های اقتصادی را با مسئولان محلی و شرکتهای اقتصادی بخش خصوصی به عنوان ‘معین’ امضا کرده است. شمار معینهای اقتصادی در این چارچوب تاکنون به ۱۸۶ معین رسیده است. سه درصد معین‌های اقتصادی از موسسات عمومی غیردولتی، ۹۵ درصد از بخش خصوصی و ۲ درصد آنها از بخش دولتی در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند. تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی شامل ۲۱ درصد در حوزه خدمات و گردشگری ۴۴ درصد در حوزه صنعت و ۳۵ درصد در حوزه کشاورزی است. در مجموع ۹۸ درصد روستاهای خراسان رضوی زیر پوشش برنامه‌های توسعه‌ای معینهای اقتصادی رفته‌اند. تاکنون هزار و ۱۴۹ تفاهمنامه سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۵۳ هزار و ۵۴۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۱۷۱ هزار و ۶۶۰ نفر در قالب الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در این استان به امضا رسیده است. میانگین پیشرفت اجرایی این طرحها نیز ۴۹ درصد است.
این میزان سرمایه‌گذاری در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی شامل ۲۹.۵ درصد آورده نقدی و غیرنقدی سرمایه‌گذار و ۷۰.۵ درصد تسهیلات بانکی است. همچنین تاکنون از کل تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری منعقده در چارچوب الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی، ۱۵۳ طرح با اشتغالزایی هفت هزار و ۹۰۶ نفر و سرمایه‌گذاری ۲۷ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است. این تعداد طرح معادل ۱۳.۵ درصد کل طرحها و اشتغالزایی آنها معادل ۴.۷ درصد از اشتغال کل تفاهمنامه‌های منعقد شده است. همچنین
در این ارتباط نهادی با عنوان ‘نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی’ توسط استاندار خراسان رضوی تشکیل و فعال شده که با بهره‌گیری از مشاوره نخبگان و دانشگاهیان وظایف آن فراهم کردن زمینه انتقال تجارب معینهای اقتصادی، کنترل و نظارت بر پروژه ها و عملکرد معینها، پیگیری امور اداری و مشکلات معینهای اقتصادی با نظارت مستقیم فرمانداران است. نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی ابتدای سال ۱۳۹۸ در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی به عنوان زیرمجموعه اتاق بازرگانی مشهد شکل گرفت و مدیریت معین‌های اقتصادی به این نهاد واگذار شد.
تاکنون دو هزار و ۲۳۰ پروژه کسب و کار خرد و متوسط از سوی ۱۱۷ معین اقتصادی در ۲۸ شهرستان استان خراسان رضوی در “سامانه رصد اقدامات معینهای اقتصادی نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی” ثبت و از این تعداد هزار و ۴۴۳ فعالیت اقتصادی ۶۵ معین در ۲۶ شهرستان از سوی نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی تایید شده است.
با بهره‌برداری کامل این تعداد فعالیت، زمینه ایجاد ۹ هزار و ۲۹۵ فرصت شغلی در خراسان رضوی فراهم می‌آید. تاکنون ۶۵۱ فعالیت با ظرفیت سه هزار و ۵۳۷ فرصت شغلی به بهره‌برداری رسیده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.