شماره : 6981
22 / 6 / 1402 - 11:25

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خواف: دست از سر زیستگاه های باقی مانده پلنگ ایرانی بردارید !

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خواف گفت: متأسفانه به دلیل تعرض برخی افراد به حیات وحش، زیستگاه گونه جانوری بسیار ارزشمند پلنگ ایرانی به شدت کاهش یافته است.  سعید شفیعیان با بیان اینکه تمام تلاش خود را در احیای زیستگاه‌های پلنگ ایرانی به کار گرفته‌ایم، بیان کرد: تاکنون چندین مرتبه حضور پلنگ به همراه توله‌هایشان را در منطقه

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خواف گفت: متأسفانه به دلیل تعرض برخی افراد به حیات وحش، زیستگاه گونه جانوری بسیار ارزشمند پلنگ ایرانی به شدت کاهش یافته است.

 سعید شفیعیان با بیان اینکه تمام تلاش خود را در احیای زیستگاه‌های پلنگ ایرانی به کار گرفته‌ایم، بیان کرد: تاکنون چندین مرتبه حضور پلنگ به همراه توله‌هایشان را در منطقه داشته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید به زیستگاه‌های کوهستانی این‌گونه جانوری نزدیک شد، اظهار کرد: به دلیل تجاوز کوهنوردان و یا برخی افراد به زیستگاه پلنگ بعضاً گزارش‌هایی از حمله دریافت می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خواف با اشاره به اینکه این‌گونه در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد، تصریح کرد: متأسفانه اغلب این انسان‌ها هستند که وارد زیستگاه پلنگ می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه افراد دائماً زیستگاه گونه‌هایی چون پلنگ را کوچک و محدود کرده و به زیستگاه‌های باقی مانده نیز تعرض می‌کنند و همین موجب افزایش مواجهه انسان با آن‌ها شده است.

شفیعیان با تأکید بر اینکه در صورت مواجهه با پلنگ، راه فرار را برای آن باز گذاشته و به هیچ وجه نباید نسبت به گیر انداختن آن تلاش کرد، افزود: اغلب گونه‌های حیات‌وحش در حالت عادی فرار را به مواجهه با انسان ترجیح می‌دهند.

وی توصیه کرد: در صورت مشاهده لاشه شکار شده توسط پلنگ که معمولاً آن را به بالای درخت و بلندی منتقل می‌کند یا مشاهده توله پلنگ، به سرعت آن محل را ترک کرده و نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست را مطلع سازید.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خواف گفت: زمانی که پلنگ در حال تغذیه از لاشه شکارش یا با توله‌های خود و یا در حال جابه جایی است به هیچ وجه نباید به آن نزدیک شد چون پلنگ در چنین شرایطی خطرناک‌تر از حالت عادی بوده و ممکن است به انسان حمله کند.

وی همچنین از دامداران خواست در صورتی که پلنگ در آغل گوسفندان گیر افتاده محل و اطراف آن را از افراد تخلیه کرده و قبل از هر اقدامی بلافاصله با کارشناسان محیط‌زیست شهرستان تماس بگیرند تا برای مستندسازی خسارت و تعیین محل فرار گونه و رهاسازی و سایر موارد تأمینی اقدام کنند.

شفیعیان با اشاره به اینکه ایجاد سر و صدا، نور شدید و هیاهو سبب تحریک و اقدام دفاعی پلنگ می‌شود، اظهار کرد: کوهنوردان و طبیعت دوستان شهرستان خواف به جد از اقامت شبانه در مناطق تحت مدیریت و حفاظت محیط‌زیست شهرستان شامل منطقه شکارممنوع سده، شکارممنوع مرزی و منطقه حفاظت‌شده سیرخون و دامداران نیز از شب‌چرا و چرای گله دام‌ها در ارتفاعات خودداری نمایند.

منبع: ایسنا

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6981 توسط mh64poorabbas و در روز چهارشنبه 22 شهریور 1402 ساعت 11:25:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6984
14 / 6 / 1402 - 11:29

آغاز برداشت پسته در خواف

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی خواف گفت: کار برداشت پسته در این شهرستان از اواخر شروع شده و تا اواخر شهریور ادامه دارد. فقیری افزود: سطح زیر کشت پسته در شهرستان خواف ۵ هزار و ۱۹۰ هکتار است که از این سطح ۳ هزار و ۷۱۰ هکتار بارور و یک هزار و ۴۸۰ هکتار نهال است و

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی خواف گفت: کار برداشت پسته در این شهرستان از اواخر شروع شده و تا اواخر شهریور ادامه دارد.

فقیری افزود: سطح زیر کشت پسته در شهرستان خواف ۵ هزار و ۱۹۰ هکتار است که از این سطح ۳ هزار و ۷۱۰ هکتار بارور و یک هزار و ۴۸۰ هکتار نهال است و نزدیک به ۴ هزار تن پسته خشک از این باغ های پسته برداشت و روانه بازار می شود.
وی ادامه داد: مهمترین ارقام پسته شهرستان به ترتیب فندقی بادامی، احمد آقایی، سفید و کله قوچی است.

فقیری گفت: تغذیه به موقع با کود، مبارزه با عوامل خسارت زا به ویژه پسیل و پروانه کرمانیا و برگزاری کلاس‌ های آموزشی و ترویجی از علت های افزایش عملکرد و تولید محصول مرغوب و سالم در این شهرستان است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ۸ ترمینال ضبط پسته در شهرستان فعال هستند که کار پوست‌ گیری و فرآوری پسته کشاورزان را انجام می‌ دهند.

منبع: صداوسیما

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6984 توسط mh64poorabbas و در روز سه‌شنبه 14 شهریور 1402 ساعت 11:29:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6972
14 / 6 / 1402 - 11:16

همایش تجلیل از پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری در خواف برگزار شد

همایش تجلیل از پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری با هدف تجلیل از دانش‌آموزان برتر کنکور ۱۴٠۲ ، تشکر از مدیران و دبیران حوزه متوسطه دوم و انگیزه دادن به امیدآفرینان کنکور سال آینده در خواف برگزار شد. روح الله غلام پور سدهی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان خواف گفت: «در مراسم تجلیل از رتبه آوران کنکور سراسری،

همایش تجلیل از پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری با هدف تجلیل از دانش‌آموزان برتر کنکور ۱۴٠۲ ، تشکر از مدیران و دبیران حوزه متوسطه دوم و انگیزه دادن به امیدآفرینان کنکور سال آینده در خواف برگزار شد.

روح الله غلام پور سدهی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان خواف گفت: «در مراسم تجلیل از رتبه آوران کنکور سراسری، ۳۴ رتبه زیر ۱٠٠٠ داشتیم که نسبت به سال گذشته برای ما با سیر صعودی همراه بوده و تمامی این موفقیت ها مرهون زحمات مدیران، دبیران، اولیا و مجموعه تیم حوزه متوسطه و حوزه ستادی بوده که با برگزاری همایش های متفاوت و مشاوره اداره آموزش و پرورش در بخش های مختلف شهرستان، امروز شاهد ثمره تلاش های این دانش آموزان هستیم.»

وی ادامه داد: «یکی از اهداف ما برای سال آینده این است که بتوانیم از تجربیات مدیران، دبیران، فرهیختگان حوزه آموزش و پرورش در راستای کیفیت بخشی به آموزش و پرورش و ارتقاء جایگاه آموزش و پرورش شهرستان خواف در استان، با توجه به ظرفیت و پتانسیلی که دانش آموزان دارند، استفاده کنیم.»

غلام پور در پایان گفت: «از فرماندار، دادستان، فرماندهی ناحیه ی مقاومت بسیج، روسای ادارات و همه کسانی که امروز کمک حال آموزش و پرورش هستند، کمال تشکر را دارم.»

دانش آموز خبرنگار: حامد تیموری

منبع: پانا

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6972 توسط mh64poorabbas و در روز ساعت 11:16:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6978
13 / 6 / 1402 - 11:21

بومگردی شمیرون خواف، برترین بومگردی خراسان رضوی انتخاب شد

رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خواف با ابراز خرسندی از انتخاب بومگردی شمیرون این شهرستان به عنوان برترین بومگردی خراسان رضوی، طبخ غذای محلی، حفظ و ترویج آداب و رسوم منطقه تا معماری سنتی را از مهمترین ویژگی های این بومگردی برشمرد. محمود باعقیده با اعلام انتخاب بومگردی شمیرون این شهرستان به عنوان

رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خواف با ابراز خرسندی از انتخاب بومگردی شمیرون این شهرستان به عنوان برترین بومگردی خراسان رضوی، طبخ غذای محلی، حفظ و ترویج آداب و رسوم منطقه تا معماری سنتی را از مهمترین ویژگی های این بومگردی برشمرد.

محمود باعقیده با اعلام انتخاب بومگردی شمیرون این شهرستان به عنوان بومگردی برتر استان خراسان رضوی، اظهارکرد: در نخستین سمینار ملی آموزشی-تجربی خانه‌های بوم‌گردی ایران که در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، محمدرضا دشتی اردکانی رئیس فراکسیون گردشگری و میراث‌فرهنگی، یاور عبیری رئیس جامعه حرفه‌ای بوم‌گردی ایران، یحیی نقی‌زاده محجوب مدیرکل نظارت و ارزشیابی، زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی و جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران کشور برگزار شد از بوم‌گردی‌های برتر کشور و حامیان حوزه بوم‌گردی تجلیل شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خواف، تصریح کرد: در این مراسم 18 بومگردی برتر کشور معرفی شد که بومگردی شمیرون از شهرستان خواف به عنوان واحد برتر در خراسان رضوی انتخاب گردید.

باعقیده با اشاره به اینکه بومگردی شمیرون به مدیریت عبدالرحمن رحیم زاده واقع در شهر نشتیفان خواف هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است،اضافه کرد: نوع معماری و مصالح سنتی به کار رفته بنا، طبخ و پذیرایی با غذا و خوراک و دم نوش های محلی، حمایت از جامعه محلی و حفظ و ترویج آداب و رسوم منطقه از مهمترین ویژگی های انتخاب این بومگردی به عنوان بومگردی برتر استان خراسان رضوی می باشد.

منبع: خبرگزاری بسیج

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6978 توسط mh64poorabbas و در روز دوشنبه 13 شهریور 1402 ساعت 11:21:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6975
13 / 6 / 1402 - 11:18

آغاز مرمت و تثبیت کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف از آغاز تثبیت و مرمت تزئینات کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد خبر داد. به گزارش خواف نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، محمود باعقیده با اعلام این خبر افزود: امسال با تخصیص مبلغ یک میلیارد ریال از اعتبارات حقوق

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف از آغاز تثبیت و مرمت تزئینات کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد خبر داد.

به گزارش خواف نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، محمود باعقیده با اعلام این خبر افزود: امسال با تخصیص مبلغ یک میلیارد ریال از اعتبارات حقوق دولتی توسط فرمانداری عملیات تثبیت و مرمت تزئینات ضلع جنوبی این بنای ارزشمند شروع شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف ادامه داد: از مهم‌ترین اقدامات در دست اجرا می‌توان به چارکه‌بندی، تثبیت کاشی‌های معقلی و تکمیل قاب بندی اشاره کرد.

باعقیده گفت: مدرسه غیاثیه خرگرد از زیباترین مدارس تاریخی ایران و شاهکاری از دوران تیموریان است، این مدرسه چهار ایوانی و چشم نواز، در دوران شکوه خود، از بهترین دانشگاه‌های اسلامی به شمار می‌رفت و دانشمندان بسیاری را در دل خود پرورش داده است.

او یاد آور شد: مدرسه غیاثیه از جمله ابنیه چهار ایوانی و آجری است که در زمان «شاهرخ تیموری» به سعی «پیر احمد خوافی» توسط دو برادر معمار به نامهای «قوام الدین» و «غیاث الدین شیرازی» به سال 848 ه. ق ساخته شده است.

باعقیده تصریح کرد: بنا در دو طبقه و با 32 غرفه و حجره، هشت تالار مربع در گوشه‌ها و دو تالار بزرگ در دو طرف و هشتی ورودی به عنوان مسجد و مدرسه ساخته شده است، نمای درونی و نمای بیرونی جلوی بنا آراسته به کاشیکاری رنگارنگ معرق بسیار زیبا و کتیبه است و داخل ایوان‌ها و رویه تمامی دیوارها در بیرون با تلفیق کاشی و آجر زینت یافته است، این بنا نماینده کامل معماری دوره تیموریان است که به سبک آذری ساخته شده است.

آغاز مرمت و تثبیت کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6975 توسط mh64poorabbas و در روز ساعت 11:18:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6969
7 / 6 / 1402 - 11:14

دستور جالب دادستان خواف در پیشگیری از وقوع جرم

با دستور دادستان شهرستان خواف خودروی حمل فاضلاب خانگی در شهرستان خواف که بر خلاف قوانین و مقررات بهداشتی و زیست محیطی اقدام به تخلیه غیرمجاز فاضلاب در عرصه های طبیعی شهرستان کرده بود با تکلیف نصب ردیاب جغرافیایی بر روی خودروی خود، زیر ذرّه‌بین نظارتی مامورین این اداره قرار گرفت. به گزارش خواف نیوز،

با دستور دادستان شهرستان خواف خودروی حمل فاضلاب خانگی در شهرستان خواف که بر خلاف قوانین و مقررات بهداشتی و زیست محیطی اقدام به تخلیه غیرمجاز فاضلاب در عرصه های طبیعی شهرستان کرده بود با تکلیف نصب ردیاب جغرافیایی بر روی خودروی خود، زیر ذرّه‌بین نظارتی مامورین این اداره قرار گرفت.

به گزارش خواف نیوز، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خواف اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان خواف در حین گشت و کنترل عرصه های طبیعی این شهرستان این تانکر را در حال تخلیه فاضلاب مشاهده و با توجه به جرم‌انگاری این عمل که از مصادیق عنوان شده در ماده ۶۸۸ قانون تعزیرات برای تهدید علیه بهداشت عمومی است، مراتب صورتجلسه و متخلف به همراه خودرو توقیف شده به مرجع قضایی معرفی شد.

سعید شفیعیان افزود: متخلف دارای سابقه این تخلف بوده و قبلا نیز در مرجع قضایی محکوم شده بود که این بار با صلاحدید و تدبیر دادستان و در راستای پیشگیری از جرم مکلف شد تا یک دستگاه ردیاب جغرافیایی با امکان رصد اداره حفاظت محیط زیست روی خودروی خود نصب نماید. 

شفیعیان افزود: پرونده متخلف کماکان مفتوح و حسب تشخیص قاضی اگر مشمول مجازات شدیدتری نشود می تواند تا حبس تا یکسال را برای مرتکب به همراه داشته باشد.

سعید شفیعیان گفت: پیش از این محل تخلیه فاضلاب های تانکری توسط شش شهرداری این شهرستان تعیین شده است.

منبع: فارس

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6969 توسط mh64poorabbas و در روز سه‌شنبه 7 شهریور 1402 ساعت 11:14:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6966
6 / 6 / 1402 - 11:12

مرمت و توسعه زیرساخت‌های گردشگری مسجد ملک زوزن خواف آغاز شد

به گزارش خواف نیوز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، مهدی عباسپور فرماندار شهرستان خواف در مراسم آغاز این طرح با اشاره به جایگاه شهر تاریخی زوزن و معماری منحصر به فرد مسجد ملک گفت: گردشگری با ایجاد اشتغال، گسترش فرصت‌های کارآفرینی، سرمایه گذاری، افزایش درآمدهای ملی و محلی

به گزارش خواف نیوز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، مهدی عباسپور فرماندار شهرستان خواف در مراسم آغاز این طرح با اشاره به جایگاه شهر تاریخی زوزن و معماری منحصر به فرد مسجد ملک گفت: گردشگری با ایجاد اشتغال، گسترش فرصت‌های کارآفرینی، سرمایه گذاری، افزایش درآمدهای ملی و محلی و کاهش تنش‌های سیاسی در دنیای کنونی نقش مهمی در توسعه پایدار هر منطقه دارد و لازم است دستگاههای اجرایی توجه خاصی به این حوزه داشته باشند.

فرماندار خواف ادامه داد: برای توسعه گردشگری بخش جلگه زوزن باید بخش خصوصی در ایجاد اقامتگاه‌های سنتی و مجتمع‌های خدماتی بین راهی سرمایه‌گذاری کند تا ماندگاری گردشگر در این منطقه افزایش یابد.

هم‎چنین محمود باعقیده رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف گفت: امسال مبلغ 28 میلیارد ریال اعتبار از محل منابع دولتی توسط فرمانداری برای مرمت و توسعه زیرساخت‌های گردشگری مسجد ملک زوزن تخصیص یافت.

او ادامه داد: مرمت تزئینات و کتیبه‌های آجری ایوان‌های شمالی و جنوبی مسجد، عوارض معماری حاصل از یافته‌های باستان‌شناسی، ساماندهی حیاط مسجد و برق‌رسانی و تامین روشنایی این بنای ارزشمند آغاز شد.

هم‌چنین احسان زهره‌وندی معاون میراث‌فرهنگی، اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی دراین باره گفت: از محل اعتبارات سال مالی 1401 اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، توسط معاونت میراث‌فرهنگی این اداره کل با اعتباری 28 میلیارد ریال به این عملیات مرمتی و کاوش باستان‌شناسی اختصاص یافته است.

شهر تاریخی زوزن با مساحت تقریبی حدود 35 هکتار از سده های اولیه اسلامی تا قبل از حمله مغولان به عنوان شهری فعال با اهمیت سیاسی و اجتماعی زیاد در این ناحیه از خراسان محسوب می‌شده است. هنوز تقریبا در میان شهر چند اثر مهم هم‌چون ارگ تاریخی و مسجد ملک زوزن که از موقعیت جهانی برخوردار است مشاهده می‌شود.

مسجد ملک زوزن تنها بنای آجری به جای مانده از بقایای شهر تاریخی زوزن و یادمانی ارزشمند از شکوه و عظمت این منطقه است. این بنا دومین مسجد تاریخ دار دوره خوارزمشاهیان است که به استناد کتیبه موجود در سال 615 هـ .ق و یک سال پس از آن در حال احداث بوده است.

 این بنا در 66 کیلومتری جنوب غربی خواف در زوزن قرار دارد.

مرمت و توسعه زیرساخت‌های گردشگری مسجد ملک زوزن خواف آغاز شد
ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6966 توسط mh64poorabbas و در روز دوشنبه 6 شهریور 1402 ساعت 11:12:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6963
5 / 6 / 1402 - 11:08

اولین عمل جراحی مغز در بیمارستان ۲۲بهمن خواف

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خواف از اولین عمل موفقیت آمیز جراحی مغز در بیمارستان22بهمن این شهرستان خبر داد. به گزارش خواف نیوز شاهقاسی اظهار کرد: به مدد راه اندازی اتاق عمل جراحی مغز و اعصاب و پیگیری جهت خرید وسایل و ملزومات جراحی مغز، خانم میان سال با سابقه فشار بالا و  کاهش هوشیاری

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خواف از اولین عمل موفقیت آمیز جراحی مغز در بیمارستان22بهمن این شهرستان خبر داد.

به گزارش خواف نیوز شاهقاسی اظهار کرد: به مدد راه اندازی اتاق عمل جراحی مغز و اعصاب و پیگیری جهت خرید وسایل و ملزومات جراحی مغز، خانم میان سال با سابقه فشار بالا و  کاهش هوشیاری مراجعه نموده که پس از انجام سی تی اسکن و تایید خون ریزی داخل جمجمه توسط جراح مغز و اعصاب، بیمار به سرعت به اتاق عمل منتقل و با عمل جراحی تیم پزشکی بیمارستان، لخته خون تخلیه و بیمار از خطر جدی و عوارض بعدی بیماری نجات یافت. 

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خواف ضمن قدردانی از پزشک جراح و اعضای تیم پزشکی افزود: در صورت عدم تخلیه سریع لخته خون ناشی از خونریزی مغزی، این امرسبب افزایش فشار داخل جمجمه شده و مرگ بیمار را بدنبال خواهد داشت.

منبع: فارس

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6963 توسط mh64poorabbas و در روز یکشنبه 5 شهریور 1402 ساعت 11:08:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6946
19 / 5 / 1402 - 11:09

ششمین فصل از مرمت آسبادهای شهر خواف آغاز شد

رئیس اداره میراث‌فرهگی، گرددشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف از مرمت ششمین فصل از مرمت آسبادهای شهر خواف خبر داد. به گزارش خواف نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، محمود باعقیده با اعلام این خبر گفت: در شهر خواف 33 دستگاه آسباد قرار دارد که از سال 97 مرمت و

رئیس اداره میراث‌فرهگی، گرددشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف از مرمت ششمین فصل از مرمت آسبادهای شهر خواف خبر داد.

به گزارش خواف نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، محمود باعقیده با اعلام این خبر گفت: در شهر خواف 33 دستگاه آسباد قرار دارد که از سال 97 مرمت و استحکام بخشی آنها شروع شده و امسال نیز مرمت 4 دستگاه از این آسبادها شروع شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهگی، گرددشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف ادامه داد: آواربرداری، دیوار چینی، نماسازی و استحکام بخشی از مهم‌ترین اقدامات عمرانی است که در این بنا انجام خواهد گرفت.

او یادآور شد: آسبادهای خواف واقع در خیابان بعثت در کنار بناهایی چون سقاوه، خانه‌های قدیمی، بافت تاریخی و کوچه باغ‌ها یکی از محورهای گردشگری شهر خواف را تشکیل می‌دهد.

باعقیده تصریح کرد: شهرستان خواف در 260 کیلومتری مشهد قرار دارد که وجود آثار تاریخی شاخص مانند غیاثیه خرگرد، آسبادهای نشتیفان، مسجد ملک و کوشک سلامه در کنار فعالیت 10 واحد بوم‌گردی زمینه مناسبی برای جذب مسافران و گردشگران فراهم کرده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6946 توسط mh64poorabbas و در روز پنج‌شنبه 19 مرداد 1402 ساعت 11:09:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 6952
17 / 5 / 1402 - 12:20

کانون مخاطره‌آمیز گرد و غبار در خواف‌ مشخص شد

فرماندار خواف گفت: عمده کانون مخاطره‌آمیز گرد و غبار در این شهرستان انسان ساخت و مربوط به معادن پلاسری سنگان است. مهدی عباسپور  اظهارداشت: برابر مصوبه هفته گذشته کارگروه متناظر استانی در خصوص لزوم تخصیص اعتبار لازم به شهرستان خواف به عنوان یکی از دو شهری در استان که با این پدیده بصورت فوق‌بحرانی درگیر

فرماندار خواف گفت: عمده کانون مخاطره‌آمیز گرد و غبار در این شهرستان انسان ساخت و مربوط به معادن پلاسری سنگان است.

مهدی عباسپور  اظهارداشت: برابر مصوبه هفته گذشته کارگروه متناظر استانی در خصوص لزوم تخصیص اعتبار لازم به شهرستان خواف به عنوان یکی از دو شهری در استان که با این پدیده بصورت فوق‌بحرانی درگیر است در نشست برگزار شده بحث و تبادل نظر شد.

وی با اشاره به اینکه عمده کانون مخاطره‌آمیز گرد و غبار در شهرستان خواف انسان ساخت و مربوط به معادن پلاسری می باشد گفت: حامی تولید هستیم اما از تخریب طبیعت و محیط‌زیست به هیچ وجه حمایت نمی‌کنیم؛ همچنین در حوزه رعایت ضوابط محیط‌زیست با احدی تعارف نداریم.

فرماندار شهرستان خواف تصریح کرد: خواستاریم که از دستگاه‌های متولی در جهت مطالبه تکالیف قانونی معادن از جمله تسطیح و احیای باطله‌ها که سهم مهمی در آلودگی هوا دارند اقدام قانونی لازم و سریع را انجام دهند.

وی تاکیدکرد: با تمدید پروانه بهره‌برداری معادنی که برای تخریب محیط‌زیست اقدام و برنامه عملیاتی ارائه نداده‌اند مخالفیم.

منبع: تسنیم

ثبت شده در سایت پایگاه خبری خواف نیوز – اخبار شهرستان خواف طی شماره 6952 توسط mh64poorabbas و در روز سه‌شنبه 17 مرداد 1402 ساعت 12:20:00
© Copyright 2023 https://khafnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر