کد خبر : 1382
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 آبان 1397 - 16:46

عباس گلمحمدی معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی: از سال 1383 عملیات اکتشافی در شهرستان خواف خراسان رضوی برای رسیدن به سنگ آهن انجام گرفت و سنگان متمرکزترین منطقه برای انجام عملیات اکتشافی در نظر گرفته شد.

عباس گلمحمدی معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی:  از سال 1383 عملیات اکتشافی در شهرستان خواف خراسان رضوی برای رسیدن به سنگ آهن انجام گرفت و سنگان متمرکزترین منطقه برای انجام عملیات اکتشافی در نظر گرفته شد.

  عباس گلمحمدی روز جمعه در حاشیه برگزاری بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون بخش اندکی از ذخایر معدنی ایران شناسایی شده و بسیاری از ذخایر پنهان و در لایه های نیمه عمیق و عمیق زمین است. وی اظهار داشت: برای دستیابی به ذخایر

 

عباس گلمحمدی روز جمعه در حاشیه برگزاری بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون بخش اندکی از ذخایر معدنی ایران شناسایی شده و بسیاری از ذخایر پنهان و در لایه های نیمه عمیق و عمیق زمین است.
وی اظهار داشت: برای دستیابی به ذخایر پنهان معدنی در ایران نیاز به فناوری و دانش روز است که تاکنون تلاش های خوبی در این زمینه انجام گرفته است.

* فعالیت های اکتشافی در کشور اولویت بندی شد
گلمحمدی گفت: سازمان زمین شناسی طی یک سال گذشته در حوزه اکتشاف مواد معدنی به دنبال تغییر رویه و رویکرد خود در سالهای گذشته بوده و سعی کرده است با تجمیع فعالیت ها به سویی حرکت کند که برنامه ریزی در حوزه اکتشاف منجر به اشتغالزایی و توسعه معدن و صنایع معدنی شود.
وی افزود: در همین راستا با بهره گیری از روشهای سنتی و تلفیق آن با روشهای نیمه پیشرفته، تلاش شده است طی برنامه ریزی دقیق و مدون، نقاط دارای پتانسیل بیشتر در اولویت اکتشاف و نقاط دارای پتانسیل کمتر در مراحل بعدی قرار گیرند.
وی اظهار داشت: پیشتر اکتشافات این سازمان بر اساس میزان ظرفیت های معدنی انجام نمی گرفت و این مهم به تناسب بودجه ای که استانها تامین می کردند و درخواست هایی که نهادهای دولتی و غیردولتی از سازمان داشتند، انجام می شد.
گلمحمدی گفت: اکنون مبنای فعالیت های اکتشافی سازمان زمین شناسی، اطلس پتانسیل یابی معادن ایران است که در ابتدای سال جاری رونمایی شد و برنامه ریزی برای اکتشاف براساس اولویت بندی مناطق دارای پتانسیل در این اطلس است.

* نقشه راه معدن و صنایع معدنی ابلاغ شد
معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: طی 2 ماه گذشته نقشه راه معادن و صنایع معدنی ایران ابلاغ شده و نویدبخش توسعه مناسب در حوزه معدن و صنایع معدنی طی سه سال آینده است.
وی اظهار داشت: ایران دارای معادن و تنوع فراوان مواد معدنی است لذا این ظرفیت می طلبد که سازمان زمین شناسی با دانشگاه ها و بخش خصوصی هماهنگ شود تا اهداف مورد نظر در نقشه راه معادن کشور محقق گردد.
وی گفت: چون توسعه کشور همزمان با رشد فناوری های دنیا نبوده است، به ظرفیت های مواد معدنی آن طور که باید دست نیافته ایم و برخی نارسایی ها در این حوزه از طریق جلب مشارکت بخش خصوصی قابل جبران است.
گلمحمدی افزود: اگر بخش دولتی توانمندی ورود فناوری های لازم را برای اکتشاف و استخراج مناسب مواد معدنی ندارد، این کار با همت بخش خصوصی به راحتی قابل انجام است، در این راستا بخش خصوصی ماشین آلاتی را وارد کشور کرده که در توان بخش دولتی نیست و این مهم نویدبخش توسعه همکاری ها در سالهای آتی است.
وی اظهار داشت: تاکنون بودجه مناسبی برای اکتشاف و استخراج مواد معدنی از سوی دولت اختصاص یافته اما توزیع این بودجه هدفمند نبوده است و اگر بودجه مورد نظر براساس آنچه در نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی در نظر گرفته شده هزینه شود، خروجی کار موفقیت آمیز خواهد بود.

* استخراج کنونی از معدن فیروزه نیشابور خارج از اصول فنی است
معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: استخراج ذخایر معدن فیروزه نیشابور، خارج از اصول فنی است زیرا ماده معدنی باید در حداکثر بهره وری خود استخراج شود.
گلمحمدی افزود: اگر شرکت خصوصی بهره بردار معدن فیروزه نیشابور اهتمام بیشتری به مسائل فنی روز در علم استخراج داشته باشد، بهره برداری فیروزه بهتر انجام می شود.
وی با بیان اینکه ذخیره خوبی در معدن فیروزه نیشابور وجود دارد، اظهار داشت: به جز این منطقه، ذخایر فیروزه و سنگهای همرنگ و مشابه آن در نقاط دیگر کشور نیز کشف شده است و اگر اکتشاف به نحو مطلوب توسعه یابد، بهره برداری از این ذخایر مناسب انجام خواهد گرفت.
وی گفت: خراسان رضوی یکی از قطب های فرآوری ماده معدنی سنگ آهن به شمار می رود که تامین 20 تا 30 درصد فولاد ایران از طریق این منطقه برنامه ریزی شده است.
گلمحمدی افزود: از سال 1383 عملیات اکتشافی در شهرستان خواف خراسان رضوی برای رسیدن به سنگ آهن انجام گرفت و سنگان متمرکزترین منطقه برای انجام عملیات اکتشافی در نظر گرفته شد.
وی اظهار داشت: این عملیات منجر به کشف 79 آنومالی جدید شد که پس از ترکیب آنها به 39 آنومالی معدنی دست یافتیم، سپس مقرر شد در صورتی که شرایط قانونی آن مهیا شود، استخراج بیش از 30 آنومالی به بخش خصوصی واگذار شود.
بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد که از 23 آبان ماه با برگزاری کارگاه های تخصصی آموزشی و ایجاد ارتباط بین متخصصین و صاحبان ایده با فعالان بخش خصوصی آغاز شده است تا 25 آبان ادامه دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.